Кіносдудія: Кобзар Фільм Режисер: Василь Авраменко Рік: 1938-1939
Про фільм: Основною мовою фільму є англійська, і лише самі кадри з Президентом Карпатської України та деякі інші йшли рідною мовою. Слід зазначити, що окрім інших, у маловідомому документальному фільмі зафіксований і момент проголошення незалежної держави, а також інші цікаві кадри того періоду. на якому зафіксоване засідання Сойму 15 березня 1939 року. Проголошення незалежності Карпатської України, як видно з фільму, було тріумфом, миттєвістю для українців Закарпаття. А вже 15 березня 1939 року кривава історична дійсність переводить події в Карпатській Україні у трагічне русло.
Трагедія Карпатської України
У тодішній угорській пресі події наступу військ Будапешта 15–18 березня 1939 року називали «героїзмом», вміщали навіть фотографії знущань своїх «гонведів» (вояків) над нечисленними оборонцями Карпатської України. Серед гонведів було чимало кримінальних елементів, випущених із в’язниць Угорщини спеціально для цього «походу». Карпатськоукраїнський діяч Василь Ґренджа-Донський згадує, як угорські солдати навіть відрізали голови українцям-січовикам і «копали їх ногами».
За різними даними, угорці втратили у дні від 15 до 18 березня 1939 року під час боїв на території Карпатської України від 300 до 700 осіб вбитими, а українці від 2 до 5 тисяч загиблими; десятки тисяч українців потрапили до угорських таборів. Хоча ці бої і масштабні арешти угорської окупаційної влади в Карпатській Україні потребують ще детального історичного вивчення.
Сам Августин Волошин виїхав із частиною уряду до Румунії, а потім до Югославії. Незабаром він опинився у Празі, де був останнім ректором Українського вільного університету.
У травні 1945-го тут же в Празі Августина Волошина заарештував сталінський «СМЕРШ». Президента Карпатської України замордували в Бутирській в’язниці Москви влітку 1945 року.
Сама Карпатська Україна, яка початками сягає фактично 21 січня 1919 року, коли відбулися перші українські Народні збори у Хусті, стала яскравим явищем незалежницьких устремлінь українського народу і своїм існуванням довела, що за волю і незалежність народу треба боротися до останнього подиху і краплі крові – як це робили українці Карпатської України у березні 1939 року.
Якість: VHSRip Формат: AVI Тривалість: 00:33:28 Відео: MPEG-4 Visual at 874 Кбіт/сек, 640 x 480 (1.333) at 25.000 fps Аудіо: MPEG Audio at 224 Кбіт/сек, 2 канал(-и,-ів), 44.1 кГц Мова: Основною мовою фільму є англійська, і лише самі кадри з Президентом Карпатської України та деякі інші українською мовою
Розмiр: 265,7 Mb
|